Доповідь Гріна!

Ми вкладємо 17 мільярдів євро на рік в економіку Великобританії!

Шановний депутате!

У жовтні 2005 року професором Франсуа Гріном із Швейцарії був опублікований дуже цікавий звіт, який французькою мовою можна прочитати на сайті:
http://cisad.adc.education.fr/hcee/documents/rapport_Grin.pdf
Найбільш вражаючим висновком цього звіту є те, що з причини сучасного міжнародного панування англійської мови Великобританія кожного року отримує 17-18 мільярдів євро, що більш ніж втричі більше знаменитої британської знижки чи 1% її національного валового продукту. Іншими словами, кожен з 394 мільйонів неангломовних жителів Євросоюзу, а серед них – жителі найменш забезпечених нещодавно прийнятих до ЄС країн, кожного року субсидіюють британську економіку! Цю суму країна отримує від продажу книг та інших товарів, що мають відношення до англійської мови, та від 700 000 іноземців, що кожного року приїздять до Англії для вивчення мови, а крім цього – від економії, що дає нехтування викладанням іноземних мов у британських школах. Мова йде не про загальні виплати Об’єднаному Королівству з лінгвістичних причин, а тільки про ті 75 %, які автор оцінює як наслідок гегемонії англійської мови, а не тільки демографічної ваги самої мови. Професор Женевського Університету та фахівець з лінгвоекономіки Франсуа Грін опублікував докладне досьє, де проаналізував мовну політику Європейського Союзу. Дослідження замовила та видала Вища Рада Оцінювання Системи Освіти (французькою - Haut Conseil de l'еvaluation de l'еcole), незалежна французька громадська організація, що оцінює та аналізує стан освіти у Франції. Звіт ставить питання: який вибір був би оптимальним при визначенні робочої мови Європейського Союзу?

Завдяки більш справедливій системі ЄС зміг би економити мінімум 25 мільярдів євро на рік!

Швейцарський економіст пропонує порівняти три можливих сценарія:
     1. англійська мова як єдина мова;
     2. багатомовність;
     3. вибір есперанто внутрішнєю робочою мовою ЄС.

Третій можливий вибір, есперанто, є найбільш економічно виправданим та справедливим, але Грін вважає його зараз нездійсненим із-за упередженого ставлення до есперанто, що базується на звичайній необізнаності.

Але він все ж вважає його стратегічно можливим для нової генерації, за двома умовами:
   * Широкомасштабна та тривала інформаційна кампанія по всьому Євросоюзу щодо мовної дискриминації та есперанто.
   * Співробітництво в рамках цієї кампанії всіх країн-членів ЄС.

Це могло б призвести до чистої економії для ЄС біля 25 мільярдів євро на рік! "85% європейців отримають з цього безпосередню та очевидну вигоду”, стверджує проф. Ф.Грін.

З повагою,
Маргарета Гандзлік, член Європарламенту, mhandzlik@europarl.eu.int
Проф. Ренато Корсетті, Всесвітня Есперанто-Асоціація, Renato.Corsetti@uniroma1.it
Доктор Сеан О’Райан, Європейська Есперанто-Ліга, sean.oriain@web.de
P.S.Есперанто як допомога при вивченні інших мов: www.springboard2languages.org

Брюсель, 29 травня 2006 року

http://www.lingvo.org/